При покупці мотоблоку кожен дачник чи фермер розраховує, що нова техніка допоможе виконувати сільськогосподарські роботи простіше та швидше. Однак складно отримати бажаний результат, якщо вибрати мотоблок потужністю нижче, ніж вимагають заплановані завдання. У цьому випадку с/г агрегат або зовсім не з ними впорається, або часто ламатиметься через підвищене навантаження. Не назвати добрим варіантом і надмірно потужний мотоблок. Його вартість буде складно окупити, та й витрати на пальне виявляться вищими, ніж при правильному підборі. У цьому матеріалі Motoblok-TATA розповість, як правильно вибрати мотоблок за потужністю.
Зміст
- Якій потужності є мотоблоки?
- Надлегкі та легкі мотоблоки
- Середні мотоблоки
- Важкі мотоблоки
- Як вибрати мотоблок за потужністю двигуна під певні завдання?
Які потужності є мотоблоки?
Мотоблоки прийнято умовно поділяти на три класи. Розмежування проводиться за вагою та потужністю в кінських силах, так як ці характеристики визначають призначення самохідної установки. Інгода в окрему категорію виділяють мотокультиватори – пристрої без ВОМ, призначені виключно для поверхневого розпушування ґрунту без обгортання (культивація). Потужність таких агрегатів рідко перевищує 6 к. с.
Надлегкі та легкі мотоблоки
До цього типу відносяться машини потужністю 3,5-6 л. с. та вагою до 90 кг. Вони розраховані на виконання простих завдань, таких як розпушування та культивування ґрунту. Агрегати не підходять для обробки цілини та мають обмеження за площею робіт. Їх можливостей достатньо для ефективної роботи на дачах та невеликих городах (5-40 соток залежно від потужності силової установки).
На пристрої легкого класу встановлюються переважно бензинові двигуни. Їхні плюси – невисока ціна, малошумність, низька витрата пального. Хороший приклад такого ДВЗ – 156F TATA 4,5 л. с. з верхнім розташуванням циліндра. Він важить лише 11 кг, тому мотоблоком з таким мотором буде просто управляти. Так як це чотиритактний двигун, він працює на бензині без додавання олії та витрачає менше палива, ніж двотактні моделі (320 г/кВт*год).
Зустрічаються і легкі мотоблоки з дизельними ДВЗ. Наприклад, це TT-1100AE-ZX з мотором 178FE 6 л.с. та двочастинною фрезою. За характеристиками агрегат знаходиться на верхній межі свого класу, тому й глибина обробки у нього вища, ніж у найближчих конкурентів – до 30 см.
Середні мотоблоки
До цього класу відноситься садова техніка з ДВЗ 6-9 л. с. і вагою до 120 кг. Мотоблоки призначені для роботи на земельних ділянках до 1 га. Їхні функціональні можливості значно ширші, ніж у легких агрегатів, і додатково включають роботи з:
- підгортання,
- викопування та посадки коренеплідних культур,
- прибирання снігу,
- перевезення вантажів тощо.
Багато моделей мають вали відбору потужності для підключення навісного обладнання. Крім того, їх конструкція може мати на увазі багатоступінчасту коробку передач, що підтримує перемикання на задню швидкість.
Частий гість у рейтингах найкращих середніх мотоблоків – TT-1100C-ZX (7 л. с.) у версії з редуктором. Важливими особливостями моделі є міцний і масивний корпус з чавуну, комплектація з колесами транспортування і фрезою, розвантажене зчеплення для максимально безпечного керування пристроєм. У відгуках власників нерідкі згадки про те, що модель, незважаючи на ручну механічну систему запуску, добре показує себе при всесезонній експлуатації.
Важкі мотоблоки
Це сільгоспмашини професійного рівня, потенціалу яких достатньо для експлуатації у комерційних фермерських господарствах. При вазі до 180-200 кг їх потужність досягає 15-18 л. з. Більші мотоблоки зустрічаються рідко, тому що подальше підвищення потужностей і вагогабаритних показників не має практичного сенсу. Навіть якщо їх збільшити, оператору все одно буде фізично складно обробляти території понад 4 га.
Набір завдань, що підтримуються, такий же, як у агрегатів середнього класу. Однак є різниця у продуктивності та універсальності. Потужні важкі мотоблоки впевнено справляються з твердим, глинистим ґрунтом і підтримують велику глибину занурення ножів ґрунтофрез. До мінусів можна віднести неповороткість. Однак це несуттєвий недолік, якщо йдеться про обробіток великих площ.
Важкі мотоблоки нечасто потрапляють у топи техніки для городників-приватників. Їхня вартість висока для використання в аматорському землеробстві, тому термін окупності може обчислюватися роками. До того ж вони складні в техобслуговуванні та ремонті, що змушує власників закладати бюджети на звернення до послуг сервісів с/г та спецтехніки. Тим не менш, важкі мотоблоки – ідеальне рішення для обробки площ 1-4 га та обробітку цілинних, важких, глинистих ґрунтів.
Як вибрати мотоблок за потужністю двигуна під певні завдання?
Замислюючись про купівлю садової сільгосптехніки, аграрії часто уявляють собі мотоблок як універсальний агрегат, який справляється з будь-якими видами робіт. І це справді можна вважати правдою. Але – лише за умови грамотного вибору моделі. Тому при визначенні необхідної потужності ми рекомендуємо відштовхуватися від таких мінімальних показників:
- Оранка земельних ділянок площею кілька соток – 5-6 л. с.
- Робота на цілині, ора плугом – від 7 л. с. і 100 кг (для підтримки глибини занурення ножів с/г зброї можуть знадобитися обважнювачі).
- Транспортування вантажу до 3 центнерів – 4-6 л. с., до 1 тонни – не менше ніж 10 л. с.
- Скіс трави роторною косаркою – від 7 л. с.
У характеристиках навісного устаткування, зазвичай, вказуються технічні вимоги до потужності мотоблока. Важливо дотримуватись рекомендацій виробника. Інакше продуктивність обладнання може бути низькою, а господар ризикує постійно стикатися з поломками.